Czytający

Jarosław Boberek

Aktor filmowy, teatralny oraz aktor i reżyser dubbingowy, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Występował w Teatrze Studyjnym w Łodzi, Powszechnym w Radomiu, Lubuskim w Zielonej Górze oraz na wielu warszawskich scenach, m.in. w teatrach Capitol, Powszechnym czy Dramatycznym. Obecnie jest aktorem Teatru Studio oraz Teatru Praga w Warszawskiej Fabryce Trzciny. Boberek znany jest również z licznych ról serialowych. Wystąpił w takich produkcjach jak „Miodowe lata, „Ojciec Mateusz” czy „Na dobre i na złe, jednak największą popularność zdobył dzięki roli posterunkowego w serialu „Rodzina zastępcza”. Boberek jest również jedną z czołowych postaci polskiego dubbingu. Użyczał głosu takim postaciom jak Kaczor Donald, Król Julian (Madagaskar”) czy Gomez Addams (Rodzina Addamsów”). Jako reżyser dubbingu zrealizował m.in. „Pingwiny z Madagaskaru”, „Kung Fu Panda 3” orazJak zostać królem.

Krzysztof Czeczot

Aktor, dramaturg, reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy. W 2002 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie obronił doktorat i obecnie pełni funkcję wykładowcy. W latach 2002-2009 grał na deskach szczecińskiego Teatru Współczesnego, po czym związał się z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Na wielkim ekranie Czeczot zadebiutował w 2001 roku w filmie Przemysława WojcieczkaGłośniej od bomb”, jednak szerszą rozpoznawalność wśród publiczności zapewniła mu rola Maćka w popularnym serialu „BrzydUla”. Jedną z ostatnich głośnych ról filmowych Czeczota jest postać tytułowego bohatera w filmie biograficznym o Zenonie MartyniukuZenek”. Poza karierą teatralną i filmową, Czeczot pisze dramaty (m.in. „Bajzel”, „Cyrk 76”), prowadzi dom producencki Osorno.pl, a także realizuje liczne słuchowiska i audiobooki.  Jest pomysłodawcą i twórcą największego słuchowiska na świecie „BIBLIA AUDIO superprodukcja”.

Krystyna Czubówna

Dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Swoją karierę rozpoczęła w Polskim Radiu, a w 1991 roku zadebiutowała w telewizji jako prezenterkaPanoramy”. Czubówna uchodzi za wzór polskiej sztuki lektorskiej. Przez wiele lat podkładała głos w większości krajowych stacji telewizyjnych, lecz najczęściej kojarzona jest z programami o przyrodzie i zwierzętach. Kilkukrotnie została uhonorowana nagrodą Telekamer (1998, 1999, 2000, 2001) oraz Wiktorów (1992, 1995, 1997). Czubówna współpracuje z Polskim Radiem przy realizacji słuchowisk, audycji muzycznych i czytaniu książek. Usłyszeć ją można również w „Faktach RMF FM” oraz reklamach radiowych i telewizyjnych. Czubównie zdarzyło się także gościć na dużym ekranie (“Dzień świra”, „Bezmiar sprawiedliwości”) oraz na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże (Dialogi o zwierzętach”).

Anna Dereszowska

Urodziła się w 1981 roku w Mikołowie na Śląsku, gdzie ukończyła Prywatne Studium Muzyczne. W 2003 roku została absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie, po czym związała się z warszawskim Teatrem Dramatycznym. Występowała na licznych scenach w stolicy, m.in. na deskach Studia Buffo, Teatrów 6. piętro, Capitol czy Syrena. Największą rozpoznawalność przyniosły jej role filmowe (m.in. „Testosteron”, „Lejdis”, „Nigdy nie mów nigdy”) oraz serialowe (m.in. „Złotopolscy”, „M jak miłość”, „Prawo Agaty” czyPrzyjaciółki”). Poza aktorstwem, Dereszowska zajmuje się również muzyką. W 2010 roku została nagrodzona za wykonanie utworu „Aktrisa” na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Występowała również na gali „Złotych Kaczek” oraz podczas Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu. W 2011 wydała swój debiutancki album „Już nie zapomnisz mnie” z kompozycjami Henryka Warsa w nowych aranżacjach, a od wielu lat jako wokalistka związana jest z zespołem Machina Del Tango.

Anna Dziewit-Meller

Pisarka, dziennikarka, autorka książek dla dzieci, dawniej liderka kobiecego zespołu rockowego „Andy”. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, Dziewit-Meller zadebiutowała na łamach miesięcznika literackiego “Lampa”. Na swoim koncie ma powieści:Disko” (2012), „Góra Tajget” (2016) oraz „Od jednego Lucypera” (2020). W 2016 roku została nominowana do nagrody Grand Press za wywiad „Szydełko” opublikowanego w magazynie „Wysokie Obcasy”. Wydała również książkę dla dzieci „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” (2017) opowiadającą o ważnych kobietach, które zapisały się na kartach historii. W kolejnym roku ukazała się druga część –Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”. Za zbiór reportaży „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” napisane wspólnie z mężem Marcinem Mellerem otrzymała Nagrodę Magellana. Obecnie jej felietony można przeczytać na łamachTygodnika Powszechnego”.

Andrzej Konopka

Aktor filmowy i teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Po studiach rozpoczął pracę w krakowskim Teatrze Słowackiego, następnie związał się z łódzkim Teatrem Nowym i warszawskim Teatrem Studio. Od września 2012 Konopka wciela się w postać Burdeltaty w kabarecie „Pożar w burdelu” założonym przez Michała Walczaka. Za tę rolę został wyróżniony w 2017 roku podczas Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konopka gra również w filmach – pojawił się w takich produkcjach jak „Żyć nie umierać” (2015), „Powidoki” (2016) czy „Pokot” (2017). Aktor ma na swoim koncie także wiele kreacji serialowych, w tym role w „Watasze”, „Belfrze” oraz „Znakach”.

Grzegorz Małecki

Po ukończeniu warszawskiej Akademii Teatralnej w 2000 roku, Małecki rozpoczął karierę w Teatrze Narodowym, z którym związany jest do dzisiaj. Za rolę Edka w spektaklu „Tango” wyreżyserowanym przez Jerzego Jarockiego, aktor został wyróżniony Feliksem Warszawskim w 2010 roku. Zdobył także liczne nominacje m.in. do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida czy Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza. Od wielu lat Małecki jest związany z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia, w którym wystąpił w ponad stu słuchowiskach radiowych. Artysta ma na swoim koncie również kreacje filmowe (Lejdis”, „Och, Karol 2”, „Kurier”) i serialowe (M jak miłość”, „Hotel 52”, „Blondynka”). Od wielu lat zajmuje się również dubbingiem. Jego głos można usłyszeć w produkcjach takich jak „Scooby Doo”, „Danny Phantom” czy „Aladyn”.

Magdalena Popławska

Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych zadebiutowała w spektaklu „Electronic City” w 2003 roku na deskach warszawskiego Teatru Rozmaitości. Obecnie związana jest z Teatrem Nowym Krzysztofa Warlikowskiego, w którym grała w m.in. „A(polonii)”, „Końcu”, „Opowieściach afrykańskich według Szekspira”, „Kabarecie warszawskim” i „Wyjeżdżamy”. Jej debiut na dużym ekranie przypada na rok 2005 – w filmie „Doskonałe popołudnie” wcieliła się w jedną z głównych ról. Za kreację Marty w „Prostej historii o miłości” (2010) Arkadiusza Jakubika Popławskiej przyznano nagrodę w konkursie kina niezależnego podczas Polskiego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Popularność przyniosły aktorce liczne role serialowe. Szersza publiczność może kojarzyć ją z takich produkcji jak „Usta usta”, „Komisarz Alex” czy „Diagnoza”. Od wielu lat artystka angażuje się w działalność na rzecz ochrony środowiska.

Andrzej Zieliński

Urodził się w 1962 roku w Tarnowie. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Zieliński związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, w którym występował do 1989 roku. W latach 1989-2001 grał w Teatrze Ateneum w Warszawie, natomiast obecnie można go zobaczyć na deskach warszawskiego Teatru Współczesnego. Za swoje kreacje teatralne w spektaklach „Wniebowstąpienie”, „Udając ofiarę” oraz „Ludzie i anioły” został uhonorowany nagrodą im. Feliksa Jasieńskiego. Za rolę Fomy Fomicza w przedstawieniu „Wasza Ekscelencja” miesięcznik “Teatr” przyznał mu nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. Poza licznymi rolami dramatycznymi, Zieliński posiada równie bogatą filmografię. Aktor wystąpił m.in. w „Pianiście”, „Świadku koronnym” czyVolcie”. Widzowie telewizyjni mogą kojarzyć go z ról serialowych, np. w takich produkcjach jak „Na dobre i na złe”, „Lekarze” czy „Prawo Agaty”.

Eliza Rycembel

Rocznik 1992. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie oraz szkoły aktorskiej aktoRstudio założonej przez Romę Gąsiorowską. Na deskach teatru zadebiutowała jako Hesia w spektaklu „Moralność Pani Dulskiej”, natomiast na dużym ekranie po raz pierwszy można ją było zobaczyć w roli Lili w filmie „Obietnica”, za którą została wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wiedniu. Na jej dorobek filmowy składają się również role w takich produkcjach jakCarte Blanche”, „Piłsudski” czy „Ciemno, prawie noc”. Jednak największej popularności przysporzyła jej kreacja Marty w nominowanym do Oscara „Bożym Ciele” Jana Komasy. Otrzymała za nią nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niedługo Rycembel będzie można oglądać w biograficznym serialu “Osiecka”, w którym wcieli się w tytułową rolę poetki i autorki tekstów piosenek.