Archiwum
2020

Max Cegielski
Kurator Europejskiej
Nocy Literatury

Podróż po Europie, Europa w podróży.

Europejska Noc Literatury od lat podróżuje po Wrocławiu, wraz z nią czytelnicy w roli słuchaczy odkrywają nie tylko książki, ale także mniej znane im dzielnice miasta. W wiecznej drodze jest także idea Europy oraz kultury Starego Kontynentu, wciąż przyjmującej, mniej lub bardziej chętnie nowe idee oraz nowych przybyszów. Europejczycy, niezależnie od tego jak ich zdefiniujemy, wciąż zwiedzają zarówno swój jak i dalszy świat, jako zwykli turyści, dziennikarze czy autorzy nowych książek, tworząc kolejne formy literackie, powodując, że najstarsze medium słowa jest wciąż żywe. Powstają nowe rodzaje map, obejmujące czas i przestrzeń, w które wpatrujemy się, jak młody Joseph Conrad, choć nie ma już białych plam geograficznych. Pozostały jednak tematy wciąż nie odkryte, czekające na swoich czułych odkrywców.

Kluczem doboru tekstów nie był ani ich gatunek, ani data wydania. Wybrane książki połączył motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji. Wybrane fragmenty ułożyły się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy.

IX edycja literackiego święta z powodu panującej pandemii odbyła się latem 29 sierpnia. Wybrane przez kuratora fragmenty dzieł europejskiej literatury zinterpretowane zostały przez 10 aktorek i aktorów w 10 wyjątkowych, na co dzień trudno dostępnych lokalizacjach rozsianych na osiedlu Powstańców Śląskich.

Program:

 • Charlotte Gordon ,,Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley”
  Wydawnictwo Poznańskie, tłum. Paulina Surniak, czytała Eliza Rycembel. Miejsce: Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Bolesława Krzywoustego.
 • Karl Ove Knausgård ,,Moja walka”
  Wydawnictwo Literackie, tłum. Iwona Zimnicka, czytał Andrzej Zieliński. Miejsce: Sky Tower.
 • Tomasz Mann ,,Czarodziejska góra”
  wyd. MUZA SA, tłum. Józef Kramsztyk, czytała Anna Dereszowska. Miejsce: Klub 4 Regionalnej Bazy Logistycznej.
 • Robert Macfarlane ,,Szlaki. Opowieści o wędrówkach’‚ Wydawnictwo Poznańskie, tłum. Jacek Konieczny, czytał Grzegorz Małecki. Miejsce: pl. Powstańców Śląskich.
 • Jennie Dielemans ,,Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym”
  wyd. Czarne, czytała Anna Dziewit-Meller. Miejsce: Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grażyny Bacewicz.
 • Sylvain Tesson ,,Lato z Homerem”
  wyd. Oficyna Literacka Noir Sur Blanc, tłum. Anna Michalska, czytał Jarosław Boberek. Miejsce: Psi Park ul. Sztabowa 68.
 • Michel Houellebecq ,,Mapa i terytorium”
  wyd. WAB, tłum. Beata Geppert, czytał Andrzej Konopka. Miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny, dziedziniec budynku Z.
 • Jurij Andruchowycz ,,Leksykon miast intymnych. Swobodny podręcznik do geopoetyki i kosmopolityki”
  wyd. Czarne, tłum. Katarzyna Kotyńska, czytał Krzysztof Czeczot. Miejsce: Stadion Młodzieżowego Centrum Sportu.
 • Kapka Kassabova ,,Granica. Na krawędzi Europy”
  wyd. Czarne, tłum. Maciej Kositorny, czytała Magdalena Popławska. Miejsce: Pod Ciśnieniem.
 • Olga Tokarczuk ,,Księgi Jakubowe”
  Wydawnictwo Literackie, czytała Krystyna Czubówna. Miejsce: Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.

Wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu:

 • Spacer po osiedlu Powstańców Śląskich oraz czytanie książki z tłumaczeniem na PJM Kapki Kassabovej ,,Granica. Na krawędzi Europy”
 • Spacer z audiodeskrypcją po osiedlu Powstańców Śląskich połączony z wizytą na trzech czytaniach Europejskiej Nocy Literatury.
  Sylvaina Tessona ,,Lato z Homerem”
  Jurija Andruchowycza ,,Leksykon miejsc intymnych”
  Olgi Tokarczuk ,,Księgi Jakubowe”

Wydarzenia towarzyszące:

 • Spotkanie z Maxem Cegielskim wokół książki „Prince Polonia” – 28 lipca (podwórko Ruska 46)
 • Podróżowanie w nieznane (PL/ UA) rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 4-9 lat wraz z opiekunami – 29 lipca
 • Europejska Noc Literatury: EPILOG podczas 17. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Michał Opaliński czytał „Oswajanie świata” Nicolasa Bouviera (tłum. Krystyna Arustowicz, wyd. Oficyna Literacka Noir sur Blanc) po filmie „Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina” (reż. Werner Herzog, 2019) – 5 września (Dolnośląskie Centrum Filmowe)