Książki

Okładka - Ja śpiewam, a góry tańczą

Ja śpiewam, a góry tańczą

Irene Solà
tłum. Barbara Bardadyn
wydawnictwo Czarne

Góry przechowują pamięć o minionych pokoleniach. Mają w sobie mądrość, której ludzie nie pojmują, i trwają wiecznie – w przeciwieństwie do miłości, wojny czy przyjaźni. Niektórzy mówią, że góry dają życie. Inni wierzą, że co dziesięć lat ktoś musi zginąć wśród skał od uderzenia pioruna. Przekonała się o tym rodzina Domèneca i Sió. Ich losy ciasno splatają się z miejscem, w którym żyją.

„Ja śpiewam, a góry tańczą” oddaje głos także tym, którzy mogą opowiedzieć swoją historię po raz pierwszy. Ukrywająca się w lesie sarna, duch poety, wyczekujące deszczu grzyby, kobiety przed wiekami oskarżone o czary, chmury zrzucające błyskawice… Bohaterowie wymykają się chronologicznym ramom czasu i oficjalnej historii, tworząc górski mikrokosmos pełen wzajemnych konfliktów i zależności.

Czerpiąc z historii i mitów, wiejskich ballad oraz literatury pięknej, Irene Solà tworzy literacką gawędę o poszukiwaniu bliskości, śmierci i celebracji życia.

Książka wyróżniona Europejską Nagrodą Literacką 2020, Nagrodą Llibres Anagrama, Nagrodą Punt de Llibre pisma internetowego „Núvol”, Nagrodą Cálamo oraz Nagrodą im. Marii Àngels Anglady. Znalazła się także wśród najlepszych książek prozatorskich 2022 roku w rankingu „The Guardian”.

(opis wydawnictwa Czarne)

Tytuł jest dostępny w 16 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:
Filii nr 4 (ul. Wieczysta 105)
Filii nr 5 (Namysłowska 8)
Filii nr 8 (ul. Głogowska 9/11)
Filii nr 11 (ul. Bolesława Krzywoustego 286)
Filii nr 14 (ul. Wilhelma Grapowa 1)
Filii nr 17 (ul. ul. Nenckiego 136a)
Filii nr 18 (ul. Grabiszyńska 236a)
Filii nr 23 (bulwar Ikara 29-31)
Filii nr 26 (ul. Olszewskiego 85a)
Filii nr 27 (ul. Władysława Łokietka 13)
Filii nr 29 (ul. Reja 1)
Filii nr 32 (ul. 8 Maja 26)
Filii nr 44 (ul. Powstańców Śl. 210)
Filii nr 46 (ul. Tarnogórska 1)
Filii nr 54 (ul. Jesienna 22)
Filii nr 58 (plac Teatralny 5)

Okładka - Lato, gdy mama miała zielone oczy

Lato, gdy mama miała zielone oczy

Tatiana Tibuleac
tłum. Dominik Małecki
Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Aleksy, kipiący gniewem nastolatek, po ukończeniu szkoły zamierza pojechać z kolegami do Amsterdamu, zamiast tego jednak udaje się z matką na wieś do Francji. Mają spędzić razem lato. Ich trudna relacja powoli się odmienia, aż w końcu – na krótko – przechodzi w autentyczną bliskość. Po latach, już jako uznany artysta, Aleksy powraca pamięcią do dni spędzonych z mamą i w swoim wściekło-lirycznym monologu stopniowo – w serii retrospekcji i narkotycznych malarskich wizji – dociera do istoty tego, co wówczas przeżywał i czuł.
(opis wydawnictwa Książkowe Klimaty)

Tytuł jest dostępny w 10 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:
Filii nr 1 (ul. Sztabowa 98)
Filii nr 4 (ul. Wieczysta 105)
Filii nr 8 (ul. Głogowska 9/11)
Filii nr 11 (ul. Bolesława Krzywoustego 286)
Filii nr 17 (ul. ul. Nenckiego 136a)
Filii nr 26 (ul. Olszewskiego 85a)
Filii nr 27 (ul. Władysława Łokietka 13)
Filii nr 29 (ul. Reja 1)
Filii nr 32 (ul. 8 Maja 26)
Filii nr 37 (ul. Sempołowskiej 54 a)

Okładka - Moja żona nie tańczy

Moja żona nie tańczy

Tove Ditlevsen
tłum. Iwona Zimnicka
Wydawnictwo Czarne

Tove Ditlevsen jest zjawiskiem nie tylko w literaturze duńskiej, ale i światowej. Wychowana w rodzinie robotniczej, dzięki niespotykanemu talentowi przekroczyła granice swojego przeznaczenia, zdobyła – i porzuciła – literackie salony i osiągnęła w Danii status pisarki kultowej.

W jej oszczędnej, intymnej prozie nie znajdziemy wielkiej historii ani przełomowych wydarzeń. Bohaterami są młode, zakochane dziewczyny i zgorzkniali uliczni sprzedawcy, fryzjerki i profesorowie, kobiety porzucone przez mężów i te, które dopiero planują rozstanie z mężczyzną. Życie rodzinne, miłosne, a nawet wewnętrzne to u Ditlevsen przestrzeń, w której nieustannie rozgrywamy strategiczne szachy, to przestrzeń walki i przemocy – nikt nie skrzywdzi cię tak jak własna matka (chyba że mąż lub żona), a dzieci zdane są same na siebie.

Z zaledwie kilku słów Ditlevsen tworzy skomplikowany świat pełen zależności, trudnych decyzji i emocji buzujących pod powierzchnią. Świat, w którym to, co wypowiedziane na głos, jest dużo mniej istotne od tego, co przemilczane.
(opis wydawnictwa Czarne)

Tytuł jest dostępny w czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:
filii nr 1 (ul. Sztabowa 98)
filii nr 26 (ul. Olszewskiego 85a)
filii nr 44 (ul. Powstańców Śląskich 210)
filii nr 58 (plac Teatralny 5)

Okładka - Poleciały w kosmos

Poleciały w kosmos

Ida Linde
tłum. Justyna Czechowska
Wydawnictwo Lokator

Silja i Sontag poleciały w kosmos. Każda ze swojej rakiety, opowiadają historię o mamie Eleonore, matematyczce, wiecznie rozerwanej między miłością do różnych mężczyzn, miłością do pracy i miłością do córek. Życie sióstr naznaczone jest brakiem zakorzenienia. Dorosną w Cambridge, gdzie Eleonore wkrótce zostawi ich tatę, przeniosą się do Paryża i zamieszkają z Kleinem, którego Eleonore obdarzy wielkim uczuciem. W końcu trafią do Szwecji, do domu w stacji kolejowej, gdzie uczucie bycia w drodze nigdy ich nie opuści.

„Gdzie jest mama, kiedy my jesteśmy w kosmosie? – zastanawiała się Silja.
Zawiaduje wieżą kontrolną, to do niej wysyłamy informację, zanim ona wyśle ją dalej. Dba o to, żebyśmy trzymały właściwy kurs, to ją powiadomimy, kiedy będziemy chciały wrócić do domu.
Czy to jest nasz dom?
Nie sądzę.”
(opis wydawnictwa Lokator)

Tytuł jest dostępny w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (ul. Wieczysta 105).

Okładka - Prawdziwe życie

Prawdziwe życie

Adeline Dieudonné
tłum. Beata Geppert
wydawnictwo Znak Literanova

W domu są cztery pokoje: dziewczynki, jej brata, rodziców i trupów. To trofea taty: sarny, jelenie i dziki. A w kącie szczerzy zęby wypchana hiena. Matkę paraliżuje strach przed ojcem, który odzyskuje humor tylko na polowaniach. Dzieci uciekają w świat zabaw i wyobraźni, ale pewnego dnia widzą z bliska śmierć.

Od tego momentu chłopiec, zamiast bawić się z siostrą, chętniej rozmawia z hieną i spędza czas z ojcem. Dziewczynka dorasta i coraz bardziej nie godzi się na otaczający ją świat. Musi wymyślić, jak odzyskać brata, ale i uratować siebie przed przewidzianą dla niej w prawdziwym życiu rolą ofiary. Tymczasem szykuje się wielkie polowanie…

Bulwersująca powieść dynamit, dzika, przewrotna i bardzo aktualna. Zapiera dech, chwyta za gardło i nie odpuszcza do ostatniej strony.

(opis wydawnictwa Znak Literanova)

Tytuł jest dostępny w 8 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:
Filii nr 8 (ul. Głogowska 9/11)
Filii nr 12 (ul. Piłsudskiego 105)
Filii nr 19 (ul. Sołtysowicka 29 h)
Filii nr 27 (ul. Władysława Łokietka 13)
Filii nr 29 (ul. Reja 1)
Filii nr 42 (ul. Serbska 5 a)
Filii nr 44 (ul. Powstańców Śl. 210)
Filii nr 57 (ul. Szewska 78)

Okładka - Straszliwa zieleń

Straszliwa zieleń

Benjamín Labatut
tłum. Tomasz Pindel
wydawnictwo Czarne

Kto może decydować o tym, jak powinniśmy kierować światem?

Odpowiedzi na to pytanie szukają bohaterowie Labatuta – samotnicy o wielkiej fantazji, nieprzystosowani dziwacy, odludki coraz bardziej uciekające w świat swoich rojeń. A przy tym: wielcy wynalazcy, którzy zmienili oblicze współczesnej nauki.

To podróż przez szalony, nieraz okrutny XX wiek: czas wielkich odkryć i wielkich zbrodni, które nierozerwalnie splatają się w biografiach bohaterów Straszliwej zieleni. Autor prowadzi nas przez sanatoria dla gruźlików, okopy I wojny światowej, komory gazowe Auschwitz i aule największych uniwersytetów. Opisuje naukową rewolucję oraz największych rewolucjonistów: tych, którzy potrafili odkrywać nowe światy, ale długo pozostawali ich jedynymi mieszkańcami.

Benjamín Labatut, podobnie jak oni, dostrzega cały wszechświat tam, gdzie inni widzą coś pozbawionego znaczenia i głębi. Sprawnie łącząc fakty z fikcją, tworzy uniwersalną opowieść o potędze nauki i wyobraźni, ludzkich upadkach oraz tym, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić w imię tego, w co wierzymy.

(opis wydawnictwa Czarne)

Tytuł jest dostępny w 3 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:
Filii nr 22 (ul. Chociebuska 8-10)
Filii nr 29 (ul. Reja 1)
Filii nr 32 (ul. 8 Maja 26)

Okładka - Ta żałosna myśl, że nigdy więcej Cię nie zobaczę

Ta żałosna myśl, że nigdy więcej Cię nie zobaczę

Rosa Montero
tłum. Wojciech Charchalis
wyd. Wyszukane

Kiedy Rosa Montero odkrywa pamiętnik Marii Curie, który ta zaczęła pisać po śmierci męża, Pierre’a, w słowach Marii odnajduje echo własnego smutku. Na przestrzeni czasu obie kobiety doświadczają tego samego bólu w obliczu niewyobrażalnej straty. Ich głosy mieszają się ze sobą, by opowiedzieć historię odradzania się do życia. Bo życie jest tak potężne, że od pierwszych chwil rozpaczy pozwala się cieszyć chwilami radości.

Rosa Montero za książkę Ta żałosna myśl, że nigdy więcej cię nie zobaczę została uhonorowana nagrodą Premio de la Crítica de Madrid 2014.

Rosa Montero pisze, jakby siedziała obok nas i rozmawiała z każdym z osobna. To nie jest jednak rozgadana, konfesyjna opowieść, chociaż intymna i bezwarunkowo szczera. To przecież esej, który łączy to, co najważniejsze w tym gatunku: wiedzę, przystępność, indywidualną perspektywę i jeszcze jeden, niezbędny składnik: „brokatowy pył” literatury. Refleksja o miejscu kobiet i zmieniających się czasach, które, chociaż przyniosły emancypację, to czasem wciąż przypominają XIX wiek. To również piękny list miłosny do tych, których już z nami nie ma.

Siłą tej książki jest niezwykle wrażliwy język, który sprawia, że każda historia zapada w sercu i nie daje o sobie zapomnieć.
Sylwia Chutnik

(opis wydawnictwa Wyszukane)

Tytuł dostępny jest w filii nr 57 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Szewska 78)

Okładka - Ten się śmieje, kto ma zęby

Ten się śmieje, kto ma zęby

Zyta Rudzka
wydawnictwo W.A.B

Nowa książka wielokrotnie nagradzanej autorki, laureatki m.in. Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyta Rudzka po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem i urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem.

Historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja.

Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy.

Teraz Wera chodzi po starych miłościach, żeby załatwić mężowi buty do trumny.

Trudno o dobre buty dla nieboszczyka.

Rudzka w swoim charakterystycznym ostrym stylu oraz z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i drapieżnej, która nigdy nie składa broni.

Moja bohaterka straciła miłość, męża, pracę. Niewielki dorobek wyprzedała na bazarze. Ale Wera jest nie do zdarcia. Nie celebruje utraty. Nie chce być wdową ani ofiarą. Kocha, kogo chce, i żyje, jak chce, stąd jej siła. Spotykam ciągle takie kobiety – chciałam oddać im głos.
Zyta Rudzka

(opis wydawnictwa W.A.B)

Tytuł jest dostępny w 13 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:
Filii nr 4 (ul. Wieczysta 105)
Filii nr 5 (Namysłowska 8)
Filii nr 8 (ul. Głogowska 9/11)
Filii nr 9 (ul. Wielkopolska 16)
Filii nr 15 (ul. Tymiankowa 3)
Filii nr 16 (ul. Kolista 17)
Filii nr 17 (ul. ul. Nenckiego 136a)
Filii nr 20 (ul. Majakowskiego 34/1 a)
Filii nr 23 (bulwar Ikara 29-31)
Filii nr 26 (ul. Olszewskiego 85a)
Filii nr 29 (ul. Reja 1)
Filii nr 57 (ul. Szewska 78)
Filii nr 58 (plac Teatralny 5)

Okładka - Wróżba. Wspomnienia dziewczynki

Wróżba. Wspomnienia dziewczynki

Agneta Pleijel
tłum. Justyna Czechowska
Wydawnictwo Karakter

Dziewczęcy Bildungsroman i zarazem powieść autobiograficzna pióra jednej z najważniejszych szwedzkich pisarek. Narratorka/bohaterka jest córką profesora matematyki i pianistki. Ta porzuca karierę muzyczną na rzecz rodziny i popada w depresję. Jej choroba sprawi, że dla córki pozostanie właściwie nieobecna, a dziewczyna będzie zmuszona gdzie indziej szukać oparcia i wzorca kobiecości. Znajdzie je w siostrze ojca – ciotce Ricki, architektce, matce samotnie wychowującej syna, pasjami czytającej filozofów, kobiecie niezależnej.
To opowieść o przyjaźniach bohaterki z innymi dziewczętami, o pierwszych kontaktach z chłopcami, o chorobie i zarażeniu się manią czytania, o uciekaniu w lektury, o próbach rozmowy na tematy seksualności, o marzeniu o wolności i pisaniu. Rzadki w literaturze obraz, sugestywny zapis młodzieńczych niepokojów i wewnętrznego rozedrgania.
(opis Wydawnictwa Karakter)

__

Książkę znajdziecie w aż 10 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:
filii nr 1 (ul. Sztabowa 98)
filii nr 5 (ul. Namysłowska)
filii nr 6 (ul. Lwowska 21)
filii nr 12 (ul. Piłsudskiego 105)
filii nr 26 (ul. Olszewskiego 85a)
filii nr 32 (ul. 8 Maja 26)
filii nr 44 (ul. Powstańców Śląskich 210)
filii nr 54 (ul. Jesienna 22)
filii nr 57 (ul. Szewska 78)
filii nr 58 (plac Teatralny 5)

Okładka - Zanim dojrzeją granaty

Zanim dojrzeją granaty

Rene Karabasz
tłum. Mariola Mikołajczak
Wydawnictwo Poznańskie

Hipnotyzująca opowieść o poszukiwaniu miłości, której akcja toczy się w cieniu albańskich Gór Przeklętych.

Bekia zostaje zmuszona do wyjścia za mąż za chłopca, którego nie zna. Kanun – albańskie prawo zwyczajowe – nie dopuszcza niezgody, chyba, że Bekia zostanie zaprzysiężoną dziewicą, a więc kobietą, która przyjmuje rolę mężczyzny.  Musi ubierać się jak mężczyzna, pić rakiję i palić papierosy.

Akcja tej sensualnej powieści dzieje się w świecie, gdzie śmierć kroczy za człowiekiem jak cień. Gdzie mężczyzna powinien umrzeć od kuli, a nie ze starości czy choroby. Gdzie kobieta nie ma żadnych praw. Gdzie krwawa zemsta stoi na pierwszym miejscu, a ojcowie bardziej niż swoich bliskich kochają Kanun. Gdzie, walcząc o miłość, córka gotowa jest skazać na śmierć ojca. I wreszcie: gdzie rewersem miłości jest śmierć i nie ma nic pomiędzy.

(opis Wydawnictwa Poznańskiego)

Tytuł jest dostępny w 9 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:
Filii nr 1 (ul. Sztabowa 98)
Filii nr 4 (ul. Wieczysta 105)
Filii nr 11 (ul. Bolesława Krzywoustego 286)
Filii nr 23 (bulwar Ikara 29-31)
Filii nr 29 (ul. Reja 1)
Filii nr 44 (ul. Powstańców Śl. 210)
Filii nr 46 (ul. Tarnogórska 1)
Filii nr 47 (ul. Polna 4)
Filii nr 57 (ul. Szewska 78)