Proszę państwa, proszę podejść bliżej! Oto przedstawiamy Kunstkamerę, GABINET OSOBLIWOŚCI. Czego tu nie mamy: muchę w bursztynie, róg jednorożca, medaliki z włosami ukochanej i księgę z zaklęciami, które pozwolą odczynić uroki. A kiedy spojrzymy uważniej, to naszym oczom ukażą się tajemnicze postaci, które wcale nie przypominają zwyczajnych ludzi. Czy kobieta jest nią naprawdę? Ma przecież na twarzy brodę i wąsy. A mężczyzna? Niby umięśniony, ale pląsa w sukience. Zadziwiające! Tu nic nie jest takie, jakim się wydaje, a każdy artefakt, każda osoba przekracza siebie i tworzy nowe znaczenia. A może to wcale nie jest osobliwość, tylko tak właśnie wygląda nasze życie?
W transgresji, przekroczeniu czai się nadzieja, że odnajdziemy prawdę. O sobie i otaczającym nas świecie. Zmiana często oznacza łamanie zasad. Bunt, niezgodę, awanturę. To romantyczny zryw, kiedy wbrew wszystkiemu poszukujemy siebie. Zestawiamy to, co wydaje się nie pasować do siebie i dzięki temu otrzymujemy nowe znaczenia.
Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury poświęcona jest właśnie takim przekroczeniom i aktom oporu, które mają na celu znalezienie sensu w pozornie chaotycznym zbiorze znaczeń. Naszym gabinetom osobliwości przyświeca myśl Marii Janion: „podstawą humanistyki jest opowieść. Nie wystarczy coś zobaczyć, przeżyć lub nawet pojąć. Trzeba to jeszcze umieć opowiedzieć.” 19 sierpnia dzięki pisarzom i pisarkom opowieści tkane ze szczegółów i niezgody, przeplatać się będą między sobą tworząc mapę paradoksów i magii…