Wydarzenia towarzyszące

Wszystkie strony rzeki – czytanie w języku polskim i ukraińskim oraz warsztaty rodzinne

Hydropolis (ul. Na Grobli 17)

20 sierpnia 2022 (sobota), godz. 10:00-15:00

Wrocławski Instytut Kultury i Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis zapraszają na rodzinną rozgrzewkę przed 11. edycją Europejskiej Nocy Literatury!

W dzień ENL-u zagłębimy się w świat wiedzy i literatury. Co mamy w planie?

Najpierw literatura z wodą w tle. O godzinie 10:00 rozpocznie się czytanie fragmentów książki „Droga nie ma końca: antologia wierszowanej bajki polskiej” w języku polskim i ukraińskim. Czytać będzie Orest Sharak, aktor Teatru ZAR. Na pewno nie będzie nudno – Orest zaczaruje Was swoim głosem, gestem i uśmiechem. Na czytanie nie obowiązują zapisy, wystarczy kupić bilet wstępu do Hydropolis.

Później przejdziemy do pracy twórczej. Razem z Zuzą Wollny stworzymy wyjątkową, artystyczną książkę o rzece. Opowiemy w ten sposób historię rzeki od jej źródła aż do ujścia. Każdy rodzinny zespół (dziecko i opiekun) zmierzy się z plastycznym wyzwaniem — zaprojektowania autorskiej strony poświęconej rzece.

Nad wspólnym dziełem pracować będziemy w dwóch grupach:

  • 15-12.45 dzieci w wieku 4-7 lat wraz z opiekunami
  • 15-14.45 I dzieci w wieku 6-10 lat wraz z opiekunami

Grupa młodsza zajmie się tematami związanymi z naturalnym biegiem rzeki, a także rzeczną fauną i florą. Grupa starsza sportami wodnymi i infrastrukturą wodną, m.in.: mostami, tamami, elektrowniami wodnymi. Wszystkie karty połączymy ze sobą, a efekt, czyli przestrzenną książkę o rzece, zaprezentujemy osobom odwiedzającym Hydropolis.

Na bezpłatne warsztaty obowiązują zapisy: www.bilety.hydropolis.pl (start zapisów 5 sierpnia).

Europejska Noc Literatury z tłumaczeniem na PJM

Przedmieście Świdnickie

20 sierpnia, godzina 18:00

Popołudniowy spacer z tłumaczeniem na PJM, podczas którego poznamy historię Przedmieścia Świdnickiego oraz odwiedzimy jedno z czytań Europejskiej Nocy Literatury. Wspólnie wybierzemy się do klubu Transformator, gdzie aktorka Agata Buzek przeczyta fragment książki Dezső Kosztolányi’ego  „Dom kłamczuchów”. Książka opowiada o zwykłych ludziach, których znamy, choć w istocie nie znamy. Czytanie trwa około 15 minut. Spacer z tłumaczeniem na PJM poprowadzi Krystyna Lasota.

Klub Transformator jest dostępny architektonicznie.

Kiedy?
20 sierpnia
Początek spaceru – 18:00
Wejście na czytanie – 19:30
Zapisy:
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy drogą mailową kontakt@fundacjakatarynka.pl lub telefonicznie pod numerem 507 507 129 lub 797 122 452.

Informacje o miejscu zbiórki przekażemy zapisanym uczestnikom.

Szczegóły: LINK

Współorganizator: Fundacja Katarynka

Europejska Noc Literatury 2022 z audiodeskrypcją

Przedmieście Świdnickie

20 sierpnia, godzina 19:00

Popołudniowy spacer z audiodeskrypcją będzie okazją, by poznać historię Przedmieścia Świdnickiego – osiedla, które rozwinęło się w XIX wieku i niemal od razu stało się eleganckim salonem miasta, w którym zaczęto lokować inwestycje stanowiące odzwierciedlenie jego ambicji i potencjału.

Podczas literackiego spaceru wybierzemy się na dwa czytania z programu głównego Europejskiej Nocy Literatury. Posłuchamy fragmentów książki Zadie Smith „Grand Union”. Podczas literackiej uczty czeka nas również fragment reportażu „Amur. Między Rosją a Chinami” Colina Thubrona. Spacer poprowadzi związana z Muzeum Miejskim Wrocławia Ewa Pluta.

A na koniec popłyniemy prosto do kina. Obejrzymy kultowy film „Rejs” z audiodeskrypcją i napisami. Zanurzymy się w historię rejsu statkiem wycieczkowym po Wiśle.
Retro Office House i plac Kościuszki to miejsca dostępne architektoniczne.
Kiedy?
20 sierpnia
Plan wydarzenia:
19:00 – początek spaceru
19:30 – czytanie Colin Thubron „Amur. Między Rosją a Chinami” w Retro Office House. Czyta: Aleksandra Popławska
20:30 – czytanie Zadie Smith „Grand Union” na placu Kościuszki. Czyta: Sylwia Chutnik
21:00 – pokaz filmu „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego na placu Kościuszki
Czytania trwają około 15 minut. Film Rejs trwa godzinę.
Zapisy:
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy drogą mailową kontakt@fundacjakatarynka.pl lub telefonicznie pod numerem 507 507 129 lub 797 122 452. Informacje o miejscu zbiórki przekażemy zapisanym uczestnikom.

Szczegóły: LINK

Współorganizator: Fundacja Katarynka

Polish Cinema for Beginners: „Rejs”, reż. Marek Piwowski

Plac Kościuszki

20 sierpnia 2022, godz. 21:00

Organizowany od 2012 roku Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali kraju program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do odbiorców niepolskojęzycznych. Wszystkie filmy prezentowane są z angielskimi napisami, także prelekcje i dyskusje im towarzyszące prowadzone są w tym języku.

20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim podczas specjalnego pokazu PCFB zobaczymy kultowy klasyk: film „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego (1970). Spływ statkiem wycieczkowym po Wiśle staje się okazją do podpatrzenia absurdów życia w PRL-u: gapowicz, którego wzięto za nowego kaowca (instruktora kulturalno-oświatowego), organizuje życie towarzyskie pasażerów. Początkowo stremowany, z czasem nabiera pewności siebie, a nawet skłonności władczych. Pasażerowie ochoczo poddają się rejsowej dyscyplinie. Potrzebują jedynie odpowiedniej motywacji, np. przygotowania obchodów nadchodzącej rocznicy, by wykonać każde bezsensowne polecenie.

Film pokazywany będzie z angielskimi napisami i audiodeskrypcją.

 

Współorganizator: Wrocławska Fundacja Filmowa

 

WSTĘP WOLNY

Dobra rzeko, mądra wodo – dyskusja o rzece i mieście

Barbara, ul. Świdnicka 8B

16 sierpnia, godzina 18:00

Rzeki dawały początek miastom, które na skutek specyficznych trendów urbanistycznych, odwróciły się od tych błękitnych korytarzy. Mniejsze zniknęły, większe zostały poddane regulacjom, a inne płyną ukryte pod ulicami. Wiele miast odkryło swoje rzeki na nowo, dla innych to dopiero przyszłość.

Podczas sierpniowego spotkania w Barbarze wspólnie zastanowimy się nad znaczeniem rzeki i wody dla miasta. Przyjrzymy się architekturze nadrzecznej, formom zamieszkiwania na wodzie i jej potencjałowi komunikacyjnemu, a przede wszystkim sposobom mądrego miejskiego współbytowania z rzekami.
O rzece, mieście i architekturze rozmawiać będą:
Natalia Budnik – architektka dla krajobrazu;
Kamil Zaremba – założyciel Fundacji OnWater;
dr hab. Alina Drapella-Hermansdorfer – architekta, profesorka nadzwyczajna na Wydziale Architektury PWr
Jan Topolski – absolwent muzykologii i architektury krajobrazu, redaktor naczelny magazynu „Glissando”.

Wstęp jest wolny.

Szczegóły: LINK

Inne Spacery: Plac od Tauentziena do Kościuszki

Plac Kościuszki

14 sierpnia 2022 (niedziela), godz. 16:00

Zapraszamy na spacer inny niż wszystkie, podczas którego wspólnie powspominamy i odkryjemy plac Tadeusza Kościuszki na nowo. Przecinający ulicę Świdnicką plac, stanowiący centrum i serce Przedmieścia Świdnickiego, jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc Wrocławia. To właśnie on stanowił jedną z kluczowych osi, wokół których na początku XIX wieku rozwinęła się do niedawna podmiejska okolica, a od nazwiska jego patrona, generała Friedricha Bogislava von Tauentziena, nazwano całą otaczającą plac część miasta – Tauentzienviertel.

Jeszcze kilka lat temu plac Kościuszki był podupadłym salonem, który czekał na ponowne odkrycie. Dziś znów staje się naturalną przestrzenią dla kultury, która przyciąga i angażuje mieszkańców. Z jego drobiazgowo zaplanowaną, socrealistyczną architekturą trudno mierzyć się wielu późniejszym wrocławskim koncepcjom urbanistycznym. Geometryczny układ nadaje mu uporządkowaną, łatwą do aranżacji przestrzeń. Liczne chodniki, ścieżki, zmieniona sygnalizacja świetlna i organizacja ruchu sprzyjają spacerom. Do odwiedzania przyciągają też liczne lokale usługowe i gastronomiczne. Podczas spaceru przez wieki poznamy makabryczną historię generalskiego grobu, dowiemy się, jak dostać się do ukrytego pod placem podziemnego skarbca czy spróbujemy znaleźć na fasadzie Renomy podobiznę żony jednego z jej twórców.

Finałem spaceru będą odwiedziny w Klubie Muzyki i Literatury, który zaprosi spacerowiczów i spacerowiczki na projekcję filmu „Odra, poezja rzeki” w reżyserii Stanisława Melskiego i Anny Marii Fusaro.

Oprowadzają: Anka Bieliz i Kuba Żary

 

Współorganizator: Inne Centrum

Partner: Wrocławska Fundacja Filmowa

 

Wstęp wolny, obowiązują zapisy

 

Inne Spacery: Ulica-plac-osiedle. Układanka na PKWNie

Przedmieście Świdnickie

13 sierpnia 2022 (sobota), godz. 11:00

Plac ma swój awers i rewers, ma także scenariusz na przyszłość, skupiający się przede wszystkim wokół wątków symbolicznych. Współcześnie zostawia nas z wieloma pytaniami. Czego brak w tym miejscu? Co stanowi o jego charakterze i rozpoznawalności? Jak się mieszka w urbanistyce i architekturze lat 60., mającej w tle wiek XIX?

Zaczynamy od architektonicznej dominanty placu i osiedla, czyli od wieżowca, a po drodze zaglądamy na podwórka, do pawilonów i sklepów (także tych nieistniejących), odgadujemy znaczenie nazw, szukamy starego bruku i spłowiałych kolorów. Koncepcja osiedla Plac PKWN powstała w pracowni Miastoprojekt Wrocław, pod kierunkiem Kazimierza Bieńkowskiego. Prace trwały od 1954 roku, po odwilży ’56 zmodyfikowano część projektu (m. in. dodano rozluźnioną zabudowę oraz wysoki budynek przy skrzyżowaniu placu i ul. Grabiszyńskiej), do 1962 roku powstały bloki mieszkalne, szkoła, przedszkole i część pawilonów handlowych. W skład zespołu wchodzili: Ewa Cieszyńska, Henryk Chorążak, Tadeusz Izbicki, Izabela Jakuszko, Konrad Jarodzki, Bogna i Kazimierz Klimczewscy, Stanisław Prymon, Juliusz i Zofia Wadowscy, Leszek Zgagacz.

Obserwując ulice, chodniki i usługowe partery możemy sprawdzić, jak działa miasto i jaki efekt przyniosły decyzje urbanistów, którzy zdecydowali o wytyczeniu nowej arterii, prowadzącej do dzisiejszego pl. Orląt Lwowskich. A gdy zajrzymy na tyły ruchliwych ulic znajdziemy tam ciche, zielone wnętrza międzyblokowe, kameralne podwórka i oddolnie upiększane przestrzenie wspólne.

Oprowadza: Agata Gabiś

 

Organizator: Inne Centrum

 

Wstęp wolny, zapisy za pośrednictwem formularza online: LINK

Inne Spacery: Industrialna Tęczowa

Przedmieście Świdnickie

6 sierpnia 2022 (sobota), godz. 11:00

Ulica Tęczowa (do 1945 Siebenhufenerstrasse) skupia jak w soczewce skutki dziewiętnastowiecznej rewolucji przemysłowej i jej kresu w epoce nowoczesności.

Likwidacja pasma obwarowań w 1807 roku była pierwszym krokiem do rozwoju przedmieść Wrocławia i ekspansji zabudowy poza granice Starego Miasta. Ulica Tęczowa – dawniej w granicach posiadłości klasztornych – została włączona do Przedmieścia Świdnickiego, a pierwszą nową inwestycją przy jej północnym skraju była budowa koszar wojskowych. Rozwój nowoczesnego transportu szynowego w latach 40. XIX wieku dał impuls dla wzmocnienia koniunktury gospodarczej regionu, a ta – wykorzystana przez lokalnych przedsiębiorców – zmaterializowała się w formie zakładów przemysłowych, korzystających z bliskości kolei. Przy Dworcu Świebodzkim, łączącym dawny Breslau ze Świdnicą i Świebodzicami, powstały browary i fabryki, produkujące m.in. wagony i armaturę sanitarną, zakład gazowy, dzięki któremu część śródmieścia otrzymała oświetlenie. Przebieg tras kolejowych zdeterminował nową siatkę urbanistyczną, a wzdłuż ulic wytyczanych w drugiej połowie XIX wieku, wyrosły kamienice czynszowe i szkoła ludowa. Architektoniczną perłą tej części miasta był nieistniejący obecnie kompleks domu opieki i kościoła św. Trójcy, dominujący przestrzennie nad okoliczną zabudową.

Dziś przestrzeń ulicy Tęczowej jest mozaiką architektonicznych śladów przeszłości, które wraz z rozwojem miasta uzupełniły nowe budowle. Zniszczenia wojenne, transformacje ustrojowe i gospodarcze wydały wyrok na dawny wrocławski przemysł i kolej. Przestrzeń nieistniejących hal produkcyjnych jest dziś obszarem inwestycji mieszkaniowych, będących świadectwem ciągłej transformacji i rozwoju Wrocławia.

Oprowadza: Joanna Majczyk

 

Organizator: Inne Centrum

 

Wstęp wolny, zapisy za pośrednictwem formularza online: LINK

Europejska Noc Literatury: PROLOG – czytanie podczas 19. Millennium Docs Against Gravity

Dolnośląskie Centrum Filmowe (ul. Piłsudskiego 64A)

22 maja 2022 (niedziela), godz. 16:00

Po raz piąty w ramach wrocławskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity odbędzie się prolog Europejskiej Nocy Literatury.

Tegoroczna edycja odbędzie się 20 sierpnia pod hasłem „Temat rzeka”. Zapowie ją czytanie towarzyszące pokazowi filmu „Terytorium” (reż. Alex Pritz, 2022), w którym śledzimy walkę o przetrwanie żyjącego na wodach Amazonki plemienia Uru-eu-wau-wau. Literackim komentarzem do opowieści o obrońcach granic amazońskiej puszczy i uzależnionego od niej modelu życia będzie opowiadanie Joanny Rudniańskiej „Trawy” (z tomu „RuRu”, Wydawnictwo Nisza). Autorka zabiera nas do połowy lat 50. nad brzegi Wołgi, kiedy to totalitarna radziecka władza kontrolować chciała wszystko – łącznie z biegiem rzeki.

Fragment zinterpretuje Mikołaj Woubishet – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Zawodowo związany z Teatrem Muzycznym Capitol, w którym od debiutu w 2005 roku zagrał kilkadziesiąt ról. Zdobywca Złotego Tukana – Grand Prix na 29. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej