Wydarzenia towarzyszące

Europejska Noc Literatury: spotkanie z Maxem Cegielskim

Klubokawiarnia Recepcja, ul. Ruska 46a, Wrocław

28 sierpnia 2020, godz. 18:00

Razem z wydawnictwem Marginesy zapraszamy na spotkanie z kuratorem Europejskiej Nocy Literatury 2020 Maxem Cegielskim. Podczas odbywającego się w przestrzeni podwórka Ruska 46 wydarzenia autor tegorocznego hasła i literackiej selekcji, której interpretacje usłyszymy 29 sierpnia na osiedlu Powstańców Śląskich, przeczyta fragmenty swojej nowej książki „Prince Polonia”!

 

„Prince Polonia” przenosi czytelników do lat osiemdziesiątych, ostatniej dekady PRL-u. Muzyk Radek i jego przyjaciel Janek to szczecińskie młode wilki. Marzą o lepszym życiu. Magda, ich licealna miłość, wyjeżdża z ojcem na placówkę do Indii. Chłopaki także ruszają w świat. Zaczynają od drobnego przemytu z NRD. Przez Budapeszt trafiają do Stambułu i dalej – do Singapuru. Szmuglują magnetowidy, a potem złoto. Na ich drodze stają przeszłość oraz ambitny jak oni radca ambasady.

Sensacyjna fabuła kryje autentyczną opowieść o zapomnianych początkach polskiej transformacji. „Prince Polonia” to gra z kulturą niską i wysoką. Moralne rozterki bohaterów są tu równie ważne jak piosenki zespołu Banda i Wanda czy kolczyki Anny Jurksztowicz. Bo czy filmy oglądane na wideo oraz dekolt Sabriny, gwiazdy italo disco, nie przyczyniły się do upadku komunizmu na równi ze skokiem Wałęsy przez płot?

 

Max Cegielski (ur. 1975) – pisarz, kurator, badacz, dziennikarz. Autor reportaży, powieści i biografii, m.in.: „Masala” (2002), „Apocalypso” (2004), „Pijani Bogiem” (2007), „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu” (2009), za którą otrzymał nagrodę im. Beaty Pawlak, „Mozaika. Śladami Rechowiczów” (2011) oraz „Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” (2015). Autor i kurator projektów artystycznych w Warszawie, Gdańsku, Bombaju i Stambule. Współzałożyciel Masala Sound System, z którym otrzymał tytuł „Antyfaszysty roku 2004”. Do 2015 roku prezenter TVP Kultura, współprowadzący Hali Odlotów, uhonorowanej nagrodą Grand Press. Obecnie współprowadzi Xięgarnię w TVN24, za którą otrzymał nagrodę PIK-owego Lauru.

Europejska Noc Literatury z tłumaczeniem na PJM

Powstańców Śląskich

29 sierpnia 2020, godz. 15:30-17:30

Razem z Fundacją Katarynka zapraszamy na spacer z tłumaczeniem na PJM po osiedlu Powstańców Śląskich połączony z wizytą na 1 czytaniu Europejskiej Nocy Literatury. Wycieczkę poprowadzi w PJM Piotr Peciakowski, a na polski język foniczny przetłumaczy Elżbieta Resler.

 

Spacer rozpocznie się o godzinie 15:30 a zakończy wizytą na jednym z czytań o godz. 17:00.
Czytanie będzie tłumaczone na PJM przez Elżbietę Resler. Książkę „Granica. Na krawędzi Europy” Kapki Kassabovej (tłum. Maciej Kositorny, Wydawnictwo Czarne) w Pod Ciśnieniem (ul. Sudecka 96) przeczyta Magdalena Popławska

 

Udział jest bezpłatny, w związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenia na adres mailowy Wioli Boczar: wiola@fundacjakatarynka.pl (lub pod numerem – 507 507 129). Na zgłoszenia czekamy do czwartku 27.08 do godziny 16:00. Miejsce zbiórki oraz szczegółowy regulamin prześlemy w odpowiedzi zwrotnej.

Bardzo prosimy też o zaopatrzenie się w środki ochrony osobistej (np. zabranie i noszenie maseczki), a także zachowanie 2-metrowej odległości między spacerowiczami.

 

Spacer odbywa się w ramach projektu „Europejska Noc Literatury – czytanie bez barier” realizowanego przez Strefę Kultury Wrocław. Projekt ten dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Europejska Noc Literatury z audiodeskrypcją

Powstańców Śląskich

29 sierpnia 2020, godz. 16:00-18:30

Razem z Fundacja Katarynka zapraszamy na spacer z audiodeskrypcją po osiedlu Powstańców Śląskich połączony z wizytą na 3 czytaniach Europejskiej Nocy Literatury. Wycieczkę poprowadzi przewodnik Szymon Maraszewski – absolwent filozofii, autor książki „Wrocław. Miasto jest Twoje!”, subiektywnego przewodnika po ważnych i mniej znanych zakątkach stolicy Dolnego Śląska. Szymon jest również licencjonowanym przewodnikiem wrocławskim, współpracującym z FREE walking TOUR od 2013 roku. W ramach Sąsiadujemy i „Wrocław – wejście od podwórza” od kilku lat prowadzi nas przez osiedlowe zakątki podczas serii sąsiedzkich i podwórkowych spacerów.

 

Spacer rozpocznie się o godzinie 16:00 wizytą na jednym z czytań, zbiórka o godz. 15:45.

16:00: „Lato z Homerem” Sylvaina Tessona (tłum. Anna Michalska, wyd. Oficyna Literacka Noir sur Blanc) w Psim Parku (dawniej Górka Friebego, ul. Sztabowa 68) przeczyta Jarosław Boberek

17:00: „Leksykon miejsc intymnych” Jurija Andruchowycza (tłum. Katarzyna Kotyńska, Wydawnictwo Czarne) na stadionie MCS Wrocław (ul. Sztabowa 101) przeczyta Krzysztof Czeczot

18:00: „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie) przeczyta w ogrodzie Wrocławski Teatr Pantomimy (Aleja Dębowa 16) Krystyna Czubówna

 

Udział jest bezpłatny, w związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenia na adres mailowy: bezbarier@strefakultury.pl (lub telefonicznie u Agnieszki Marcinowskiej – 501 215 064). Na zgłoszenia czekamy do czwartku 27.08 do godziny 16:00. Miejsce zbiórki oraz szczegółowy regulamin prześlemy w odpowiedzi zwrotnej.

Podczas spaceru zapewniamy odbiorniki do odsłuchania audiodeskrypcji, ale prosimy o zabranie ze sobą własnych słuchawek.

Jeśli nie możesz przyjść z asystentem, chętnie pomożemy – zgłoś nam jeśli potrzebujesz osoby towarzyszącej, postaramy się pomóc.

Bardzo prosimy też o zaopatrzenie się w środki ochrony osobistej (np. zabranie i noszenie maseczki), a także zachowanie 2-metrowej odległości między spacerowiczami.

 

Spacer odbywa się w ramach projektu „Europejska Noc Literatury – czytanie bez barier” realizowanego przez Strefę Kultury Wrocław. Projekt ten dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Europejska Noc Literatury: Podróżowanie w nieznane – warsztaty rodzinne

Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju, ul. Ruska 46A/201

29 sierpnia 2020, godz. 11:00

Razem z Fundacją Ukraina zapraszamy do CUKR (Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju) na rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 4-9 lat wraz z opiekunami. Odważne zespoły rodzinne zapraszamy na twórczą wyprawę w rejony… bliżej nieokreślone. Przekonamy się, że pojęcie „podróż” niejedno ma imię. Zabrzmiało tajemniczo? Wspaniale! Najciekawsze drogi zwykle wiodą nas w nieznane.

 

Podczas pierwszej części spotkania posłuchamy interpretacji aktorskiej kilku utworów poetyckich (w wersji polskiej i ukraińskiej) pochodzących z książki „Droga nie ma końca: antologia wierszowanej bajki polskiej”. Przekonamy się, że motyw podróży może być ujęty w różny sposób – dosłownie, nieco bardziej abstrakcyjnie. W części warsztatowej uczestnicy spotkania otrzymają zaproszenie do własnych wędrówek i poszukiwań. Powstaną wielowymiarowe, przestrzenne kolaże w różnorodnych papierowych formach.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Bury (Tekturowo) – psycholog, pedagog, animator kultury. Prowadzi wielkoformatowe warsztaty konstrukcyjno-manualne inspirowane kulturą i sztuką, wspierające pracę zespołową oraz twórcze myślenie. Do tej pory odbyło się blisko 1600  spotkań w szkołach, przedszkolach, instytucjach kultury oraz przestrzeniach miejskich.

 

Udział jest bezpłatny, w związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenia przez formularz: LINK. Szczegółowy regulamin prześlemy w mailowej odpowiedzi zwrotnej. Na każdego uczestnika czeka książkowa niespodzianka!

Warsztaty są organizowane z zachowaniem wymaganych środków ostrożności. Bardzo prosimy też o zaopatrzenie się w środki ochrony osobistej (np. maseczki), a także zachowanie odległości. Wasze zdrowie jest dla nas najważniejsze!

 

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Europejska Noc Literatury – czytanie bez barier” realizowanego przez Strefę Kultury Wrocław. Projekt ten dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Polish Cinema for Beginners: „Kosmos”, reż. Andrzej Żuławski

Pod Ciśnieniem

29 sierpnia 2020, godz. 20:30

Razem z Wrocławską Fundacją Filmową zapraszamy na projekcję filmu „Kosmos” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Plenerowy seans, który odbędzie się na dziedzińcu Pod Ciśnieniem (dawnego Szpitala Kolejowego), jest częścią 14. sezonu Polish Cinema for Beginners – skierowanego do obcokrajowców cyklu pokazów polskich filmów z angielskimi napisami. Wstęp wolny!

Ostatni film Andrzeja Żuławskiego jest jak artystyczny testament spisany młodzieżowym slangiem. Enfant terrible polskiego kina traktuje literacki pierwowzór Witolda Gombrowicza z właściwą sobie dezynwolturą. Akcja filmowego Kosmosu nie toczy się już w Zakopanem, lecz w zachodniej Europie, a z czasów międzywojnia została przeniesiona do współczesności. Przede wszystkim jednak powieść uważana przez wielu za najmroczniejszą w dorobku Gombrowicza została przekształcona w autentycznie zabawną farsę. Choć mamy do czynienia z ewidentną twórczą zdradą, słynącemu z prowokacji pisarzowi zapewniłaby ona zapewne maksimum satysfakcji. W „Kosmosie” Żuławski, jak za najlepszych czasów, mknie przez fabułę w szaleńczym tempie, uwodzi nas pięknem pojedynczych kadrów i finezją językowych gier. W historii początkującego pisarza Witolda znajduje także pretekst do podzielenia się z widzem radością płynącą ze snucia opowieści i kreowania ekranowego świata.

Prelekcja przed filmem: Adam Kruk – dziennikarz i krytyk filmowy, programer Polish Cinema for Beginners.

Europejska Noc Literatury. Epilog: czytanie podczas 17. Millennium Docs Against Gravity

Dolnośląskie Centrum Filmowe

5 września 2020, godz. 18:00

Po raz trzeci podczas wrocławskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity odbędzie się czytanie na żywo towarzyszące Europejskiej Nocy Literatury. W trakcie odbywającego się podczas festiwalu epilogu ENL-u filmowy portret pisarza i podróżnika Bruce’a Chatwina skomentowany zostanie fragmentem książki o podróży jako Wielkiej Przygodzie – kultowego „Oswajania świata” Nicolasa Bouvier (tłum. Krystyna Arustowicz, wyd. Oficyna Literacka Noir sur Blanc).

Fragment zinterpretuje Michał Opaliński – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Współtwórca Teatru Ad Spectatores w latach 2002-2014. Od roku 2004 w Zespole Teatru Polskiego we Wrocławiu. Współzałożyciel istniejącego od 2016 Teatru Polskiego w podziemiu. Od urodzenia związany z Wrocławiem, silnie powiązany ze środowiskiem kulturalnym, artystycznym i aktywistycznym stolicy Dolnego Śląska.

Czytanie odbędzie się po projekcji filmu „Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina”. Wstęp na czytanie wolny, pierwszeństwo przysługuje posiadaczom biletu na seans.