Miejsca

Park Goethego

ul. Przestrzenna 34
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Położony niemal w centrum osiedla niewielki park stanie się również centrum wydarzeń Europejskiej Nocy Literatury! Przed wojną miejsce znane było jako Plac Goethego. Skąd jednak niemiecki filozof wśród nieco mniej „filozoficznych” nazw hubskich ulic?

Z nazwiskami przedwojennych myślicieli wiąże się breslaurerska historia osiedla, którego ulicom patronowali wielcy filozofowie. Ulica Goethego rozciągała się od Hub aż do placu Hirszfleda (ul. Wielka i Przestrzenna tworzyły jedną długą arterię).

Po wojnie zmiany nastąpiły nie tylko wśród nazw ale i samego układu – ulica Goethego „przecięta” została wzgórzem (obecnie Andersa) i podzielona na kilka mniejszych odcinków. Sam park – dawniej Plac Goethego – obecnie nie posiada „oficjalnej” nazwy. Zwyczajowo mówi się jednak o nim Park Goethego i w ten sposób my też chcemy o nim mówić.

Podczas Europejskiej Nocy Literatury spotkamy się tam na jednym z czytań, a oprócz tego będziecie mogli chwilę odpocząć w Literackiej Strefie Relaksu.

Instytut Pedagogiki i Psychologii UWr

ul. Dawida 1
Zobacz na mapie

Budynek mieszczący obecnie Instytuty Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego został zbudowany w latach 1901–1903 z przeznaczeniem na nową siedzibę Gimnazjum Św. Elżbiety. Projekt nowego gmachu wykonał wrocławski architekt Karl Klimm według idei nakreślonej przez Richarda Plüddemanna.

Zbudowany na planie zbliżonym do litery “L” gmach ma przestronne sale wykładowe umieszczone w większości od strony dziedzińca. Bryła budowli ożywiona dzięki ryzalitom, dynamicznemu układowi dachów, finezyjnym szczytom i wieżyczkom oraz zróżnicowanym pod względem wielkości oknom, oddaje wiernie funkcje poszczególnych części gmachu. Dekoracja elewacji i wnętrza nawiązująca zarówno do tematyki chrześcijańskiej, jak i do świata antyku

Na 2. piętrze znajduje się aula o wspaniałej drewnianej konstrukcji, ozdobiona niegdyś pięknymi secesyjnymi witrażami, barwnymi fryzami, malowidłami i rzeźbami. To właśnie to miejsce stanie się sceną jednego z czytań 19 sierpnia. Uwaga – wejście na 2. piętro możliwe jest tylko po schodach. 

Park Andersa

główna aleja parku
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Największy zielony teren Hub, którego przeznaczenie zmieniało się na przestrzeni lat. Przed wojną na terenie parku zlokalizowany był zespół nekropolii: stary cmentarz św. Marii Magdaleny, nowy cmentarz gminy ewangelicko-reformowanej, cmentarz św. Maurycego oraz cmentarz św. Doroty. Po wojnie na ich miejscu powstał park z wydzieloną częścią rekreacyjną – otwartym basenem, który funkcjonował tam do 2011 roku.

Na czytaniu spotkamy się w głównej alei parkowej.

Browar Mieszczański

ul. Hubska 44/48 (budynek galerii)
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Perła architektury przemysłowej pochodząca z XIX wieku cPoczątkowo warzono w nim piwo na potrzeby lokali wrocławskich, których właściciele nie chcieli ulec konkurencji ze strony piwowarstwa przemysłowego. Po roku 1945 browar działał pod nazwą Browar Mieszczański, a następnie jako Oddział Mieszczański przyłączony został do Wrocławskich Zakładów Piwowarskich. Doskonale zachowany zespół budynków cudem ocalał od wyburzenia na początku XXI wieku.

Od 2004 roku stanowi alternatywne miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia. Prężnie działają tu: galerie sztuki, studio kulinarne, Teatr Ad Spectatores, studio fotograficzne oraz pracownie artystyczne, rzemieślnicze i architektoniczne.

19 sierpnia spotkamy się w browarnianej „Galerii” – budynku znajdującego się na wprost od głównego wejścia na teren Browaru.

Dziedziniec klubu Ciało

budynek dyrekcji kolei, wejście na czytanie przez parking od strony ul. Suchej
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Dawna siedziba Królewskiej Dyrekcji Kolei, imponujący budynek stworzony na początku XX wieku do niedawna górujący nad okolicą. Spotkamy się na Dziedzińcu na Lato klubu muzycznego Ciało. 19 sierpnia odkryjemy, co w środku skrywa magiczne podwórko tego okazałego gmachu, w którym tego dnia wyjątkowo zamiast świetnej muzyki wybrzmi doskonała europejska literatura!

Wejście na czytanie możliwe będzie od strony ul. Suchej przez parking przy budynku.

Liceum Ogólnokształcące nr V

wejście na czytanie od ul. Ślężnej
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Najmłodszy licealny budynek w mieście, który położony jest na skraju Parku Andersa. Przeznaczenie terenu zmieniało się na przestrzeni lat. Do 1945 roku na terenie parku zlokalizowany był zespół nekropolii, po wojnie na ich miejscu powstał park z wydzieloną częścią rekreacyjną – otwartym basenem. W 2011 roku podjęto decyzję o przekształceniu go w siedzibę LO V.

Nowa siedziba „piątki” została otwarta oficjalnie we wrześniu 2017 roku. Liczący ponad 13 tys. m2 powierzchni użytkowej budynek oferuje uczniom 21 sal lekcyjnych, 9 laboratoriów, bibliotekę z przestronną czytelnią, boisko na dachu, salę gimnastyczną z rozkładanymi trybunami, ścianką wspinaczkową, siłownią, salą do tańca i bieżnią. Siedzibę szkoły zaprojektowali architekci z pracowni Maćków Pracownia Projektowa, a generalnym wykonawcą była spółka Mirbud ze Skierniewic.

Na czytaniu spotkamy się w położonym w podwórku szkoły amfiteatrze. Wejście możliwe będzie od strony ul. Ślężnej – przechodzić będziemy przez szkołę.

Dojo Aikikai Wrocław

ul. Hubska 20
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Położone w postindustrialnej części osiedla dojo Wrocław Aikikai to miejsce, gdzie dzieci uczą się szacunku i dyscypliny, konsekwencji swoich decyzji i odpowiedzialności za siebie i innych. Przestrzeń, gdzie dojrzewają i stają się świadomymi siebie dorosłymi. Z kolei dorośli mogą na chwilę krótsza lub dłuższą zatrzymać się i skupić na pracy nad sobą.

Do budynku wchodzi się przez dużą bramę od strony ulicy Hubskiej. W środku dojo nasycone jest duchem kultury Japonii i Aikido. Uwaga – przed wejściem do dojo trzeba będzie ściągnąć buty!

Zespół Szkół Gastronomicznych

ul. Kamienna 86
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Na jednym z czytań spotkamy się również w imponującej auli Zespołu Szkół Gastronomicznych. To działająca od 1947 roku placówka, która od 78 lat kształci w zawodach branży gastronomicznej, hotelarskiej i turystycznej. Budynek, do którego przeniósł się ZSG powstał w latach 50. na fundamentach przedwojennej Szkoły Ludowej dla chłopców, w której w czasie I wojny światowej działały koszary dla rekrutów.

Szkoła Podstawowa nr 73

ul. Gliniana 30 (sala gimnastyczna w podwórzu)
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Położona niemalże w samym centrum Hub szkoła zbudowana została w latach 1888-1890. Zaprojektował ją słynny architekt Richard Plüddeman (autor m.in. Miejskiej Kasy Oszczędności – późniejszej biblioteki UWr przy ul. Szajnochy). Szkoła Podstawowa nr 73 działa tam od roku szkolnego 1946/1947.

Obok ceglanego budynku szkoły znajduje się zabytkowa sala gimnastyczna (powstała w 1909 roku) – współautorem projektu sali gimnastycznej był Karl Klimm (twórca m.in. wieży ciśnień przy al. Wiśniowej). To właśnie w tej klimatycznej przestrzeni spotkamy się 19 sierpnia!

Wejście na salę możliwe będzie przez podwórko. Na teren szkoły wejdziemy główną bramą od ul. Glinianej – sala gimnastyczna znajduje się po prawej stronie od wejścia.

Zajezdnia tramwajowa „GAJ”

wejście od ul. Ślężnej (obok Liceum Ogólnokształcącego nr V)
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Najstarsza działająca zajezdnia tramwajowa w mieście znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Ślężnej i Kamiennej. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 13.10.1902 roku i było zsynchronizowane z nowo otwartą linią tramwajową. Obiekt mocno ucierpiał w czasie wojny, jednak został odbudowany, a jego przeznaczenie się nie zmieniło. Obecnie w zajezdni stacjonują Pesy oraz Moderusy Beta.

19 sierpnia czytanie odbędzie się w jednym z warsztatowych budynków położonych w głębi zajezdni. Wejście możliwe będzie od strony ulicy Ślężnej (niedaleko Liceum Ogólnokształcącego nr V).

UWAGA! Tego dnia zajezdnia będzie działała normalnie, więc prosimy o ostrożność i zwracanie uwagi na komunikaty obsługi.