Miejsca

Klub 4 Regionalnej Bazy Logistycznej

ul. Bernarda Pretficza 24
Zobacz na mapie (B1)

Jednostka logistyczna Wojska Polskiego, podporządkowana Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. Jej formowanie zaczęło się w 2010 roku, a oficjalne rozpoczęcie działalności jednostki miało miejsce w 2011 roku. Do głównych zadań bazy należy zabezpieczenie logistyczne misji pokojowych oraz jednostek wojskowych w jej rejonie, obejmującym województwa dolnośląskie, śląskie, opolskie i lubuskie. Historia bazy sięga 1945 roku, kiedy stała się ona głównym ośrodkiem Dowództwa Okręgowego z siedzibą w Katowicach w ramach organizacji pokojowej struktury Wojska Polskiego po zakończeniu II wojny światowej. Obecnie stanowi również siedzibę Regionu Wsparcia Teleinformatycznego we Wrocławiu – instytucji zabezpieczającej funkcjonowanie systemów teleinformatycznych jednostek i instytucji wojskowych znajdujących się w obszarze odpowiedzialności placówki.

Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Bolesława Krzywoustego

ul. Zaporoska 71 (plener)
Zobacz na mapie (B2)

Liceum z ponad siedemdziesięcioletnią tradycją, które początkowo jako Ogólnokształcąca Szkoła TPD Stopnia Podstawowego i Licealnego znajdowało się przy ul. Trzebnickiej. Obecnie, mieszcząca się przy ul. Zaporoskiej placówka, należy do jednych z najpopularniejszych wrocławskich szkół średnich.  Szczególnie duży nacisk kładziony jest tam na naukę języków obcych – szkoła prowadzi oddziały dwujęzyczne, a od 2015 roku stanowi również centrum egzaminacyjne języka francuskiego DELF. Placówka jest również stowarzyszona z UNESCO, co umożliwia uczniom zaangażowanie się w różne projekty międzynarodowe np. z zakresu tolerancji czy praw człowieka. Wrocławska “Ósemka” może się także poszczycić licznymi finalistami olimpiad przedmiotowych, jak również utrzymywaną od wielu lat pozycją w Złotej Dziesiątce szkół w rankingu OKE.

Plac Powstańców Śląskich

pl. Powstańców Śląskich (plener w parku na rondzie)
Zobacz na mapie (D1)

Park znajduje się w centralnym punkcie osiedla – placu Powstańców Śląskich, powszechnie nazywanego “Rondem”. Pomysł stworzenia placu narodził się już w 1880 roku, lecz do jego realizacji doszło dopiero piętnaście lat później. Zaprojektowany przez architektów i urbanistów Ferdinanda Alexandra Kaumanna oraz Augusta Hoffmanna, stał się integralną częścią Dzielnicy Cesarza Wilhelma. Wokół placu wzniesiono wówczas kamienice i gmachy użyteczności publicznej. Jego pierwszym patronem został Cesarz Wilhelm II, następnie prezydent Rzeszy, a od 1934 marszałek Paul von Hindenburg. Swoją obecną, polską nazwę plac otrzymał po zakończeniu II wojny światowej.  Obecnie w planach jest coraz większe zazielenianie okolic “Ronda” – już wkrótce park ma zostać upiększony o wielobarwne rabaty kwiatowe oraz łąki kwietne.

Pod Ciśnieniem

ul. Sudecka 96 (plener)
Zobacz na mapie

Pierwszy we Wrocławiu pop-up biurowy, czyli projekt bazujący na tymczasowym charakterze wykorzystania pomieszczeń – obecne przestrzenie biurowe zostaną wkrótce przekształcone w mieszkania. Biura znajdują się w opuszczonych budynkach szpitala kolejowego, które zostały odremontowane i zaadaptowane do pełnienia nowych funkcji. Pod Ciśnieniem to miejsce, którego zabytkowy charakter zostaje podkreślony, a jednocześnie uzupełniony o nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Często odbywają się tam różnego rodzaju szkolenia, warsztaty czy konferencje. Poza pomieszczeniami przeznaczonymi pod wynajem, w Pod Ciśnieniem znajdują się również przestrzenie co-workingowe, co sprawia, że miejsce cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród tzw. “wolnych strzelców”: artystów, grafików czy architektów.

Psi Park (dawniej Górka Friebego)

ul. Sztabowa 68 (plener)
Zobacz na mapie (C2)

Park utworzono w 1854 roku z inicjatywy Karla Augusta Friebego, najsłynniejszego wrocławskiego browarnika, znanego w ówczesnym środowisku biznesowym miłośnika i mecenasa sztuki. Właśnie z tego powodu park, który w czasach swojego rozkwitu wyposażony był w muszlę koncertową, fontannę czy punkt widokowy, nazywano Górką Friebego. Teren ma powierzchnię około 12 000 m² i znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Sztabowej i Powstańców Śląskich w podwórku ekskluzywnego osiedla Corte Verona. Okoliczni mieszkańcy znają go przede wszystkim jako “Psi Park” z racji na obecność okazałego wybiegu dla czworonogów, który został udostępniony w 2017 roku. Teren wzbogacono o rozmaite atrakcje, takie jak drewniane slalomy, równoważnie, tunele, przeszkody do przeskakiwania, które sprawiają, że park jest częstym celem spacerów właścicieli czworonogów i ich pupilów. W ubiegłym roku w parku zrealizowano dodatkowe inwestycje – zamontowano dodatkowe ławki i oświetlenie, a także zrewitalizowano fragmenty historycznego chodnika oraz płyty tanecznej.

Sky Tower

ul. Powstańców Śląskich 95 (poziom 1)
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie (A2)

Drugi, po Pałacu Kultury, najwyższy budynek w Polsce, mierzący 215 metrów do dachu. Jego budowa rozpoczęła się w 2007 roku w miejscu zburzonego Poltegoru – dawnego najwyższego wieżowca górującego na mapie Wrocławia. Sky Tower to blisko 50 pięter biur, apartamentów i powierzchni handlowych. Na jego 49. piętrze znajduje się najwyżej położony punkt widokowy w Polsce, z którego roztacza się widok na panoramę miasta i okolic. Możliwość podziwiania jej z lotu ptaka stanowi obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia. Oprócz turystów, Sky Tower przyciąga również biegaczy. Co roku organizowany jest tam Sky Tower Run – bieg na przedostatnie piętro budynku, cieszący się zainteresowaniem licznych miłośników sportu.  Sky Tower to również centrum wielu wydarzeń kulturalnych. W obiekcie regularnie odbywają się koncerty, wystawy, stand-upy czy targi antyków.

Stadion Młodzieżowego Centrum Sportu

ul. Sztabowa 101 (plener)
Zobacz na mapie

Powstałe w 2007 roku Młodzieżowe Centrum Sportu ma na celu popularyzację aktywności i kultury fizycznej poprzez kierowanie swojej oferty nie tylko do najmłodszych, lecz także do starszych mieszkańców Wrocławia. Placówka zajmuje się organizacją Wrocławskiej Olimpiady Młodzieży, turniejów piłkarskich, meczów koszykarskich oraz maratonów i półmaratonów miejskich. Centrum prowadzi również programy przygotowujące uzdolnione sportowo dzieci i młodzież do wyczynowego uprawiania danej dyscypliny. Stadion przy ul. Sztabowej 101, wyposażony w boisko piłkarskie i dwutorową bieżnię, to tylko jeden z licznych obiektów sportowych, zarządzanych przez instytucję, do których należą również m.in. Stadion Olimpijski, Pola Marsowe czy Kąpielisko “Morskie Oko”.

Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grażyny Bacewicz

plac Powstańców Śląskich 12 (plener w ogrodzie)
Zobacz na mapie (B2)

Nosząca imię wybitnej polskiej skrzypaczki i kompozytorki Grażyny Bacewicz placówka zajmuje szczególną pozycję wśród wrocławskich szkół muzycznych już od 1946 roku. Dziesięć lat później przeniosła się ona do swojej obecnej siedziby – kamienicy przy pl. Powstańców Śląskich 12. i nieprzerwanie od oficjalnego otwarcia w 1957 roku kształci młodych adeptów sztuki muzycznej. Z racji na swoją lokalizację szkoła popularnie nazywana jest “Rondem” (które, co ciekawe, funkcjonuje także jako termin muzyczny!). Od 1991 roku placówka organizuje Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz, a od 2003 – Konkurs Solfeżowy. Ponadto, jest ona mocno zaangażowana we współtworzenie wydarzeń kulturalnych i koncertów, odbywających się w Filharmonii Wrocławskiej, Sali Muzycznej Uniwersytetu Wrocławskiego Oratorium Marianum, Dużym Studio Polskiego Radia czy Klubie Muzyki i Literatury. Poza konkursami czy dużymi koncertami, uczniów szkoły im. Grażyny Bacewicz można usłyszeć także w przedszkolach, szkołach czy domach seniora.

Uniwersytet Ekonomiczny

ul. Kamienna 40 (plener, dziedziniec budynku Z)
Zobacz na mapie (B3)

Jedna z największych uczelni ekonomicznych w Polsce, będąca zarazem istotnym ośrodkiem badań w dziedzinie nauk o gospodarce i zarządzaniu. Jej historia sięga 1947 roku, kiedy to, wówczas jeszcze jako Wyższa Szkoła Handlowa, otrzymała od miasta siedzibę w byłej niemieckiej szkole podstawowej, przy ul. Tęczowej 60 i rozpoczęła szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. W 1954 roku uczelnia przeniosła się do kompleksu poszpitalnych budynków przy ul. Komandorskiej 118/120, gdzie znajduje się jej obecna siedziba. Zmiana lokalizacji uczelni umożliwiła poszerzenie oferty dydaktycznej, założenie nowego wydziału, a następnie utworzenie filii w Jeleniej Górze. Kultura studencka lat 60. i 70. była niezwykle bogata – uczelnia ekonomiczna słynęła na cały Wrocław z organizacji potańcówek, wystaw artystycznych, występów kabaretowych i wieczorków jazzowych. W tamtym okresie po raz pierwszy zorganizowano Ekonomalia, które wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród studentów. Obecnie Uniwersytet Ekonomiczny zajmuje 4. pozycję na tle uczelni ekonomicznych w kraju, a wśród jego znanych absolwentów można wymienić Leszka Czarneckiego, Renatę Mauer-Różańską czy Jerzego Szmajdzińskiego.

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

Aleja Dębowa 16 (plener w ogrodzie)
Zobacz na mapie (A3)

Powstały w 1956 roku jako Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych, wrocławski Teatr Pantomimy wywarł szczególny wpływ na rozwój tego rodzaju sztuki w ubiegłym stuleciu. Został założony przez Henryka Tomaszewskiego – choreografa i reżysera teatralnego, którego sprecyzowane wizje artystyczne cechujące się odejściem od konwencji sztuki mimu nadają jego spektaklom unikalnego charakteru. Widać w nich inspiracje zaczerpnięte z teatru wschodu, filmu niemego, psychologii czy też z istoty samego ruchu. Do szczególnej pozycji teatru przyczyniła się także współpraca z wybitnymi artystami, m.in. Jadwigą Przeradzką, Aleksandrem Jędrzejewskim, Zofią de Ines czy Władysławem Wigurą. Na jego deskach można oglądać takie spektakle jak “Menea”, “Historia brzydoty” czy “Pustka. Pustynia. Nic.”