Miejsca

peron Dworca Świebodzkiego

wejście od ulicy Tęczowej 1
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Drugi najstarszy dworzec w stolicy Dolnego Śląska, który powstał według późnoklasycystycznego projektu inżyniera Aleksa Cochiusa. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce w październiku 1843 roku, a 25 później podjęto decyzję o generalnej przebudowie budynku, chociażby w celu uruchomienia nowej linii kolejowej do Szczecina.

Pociągi odjeżdżały ze Świebodzkiego do 1991 roku, kiedy to zdecydowano o jego zamknięciu dla połączeń kolejowych. Stacja wciąż jest nieczynna, ale teren dworca tętni życiem szczególnie każdej niedzieli, w godzinach otwarcia funkcjonującego tam targowiska. Aktualnie w budynku dworca mieści się scena Teatru Polskiego, szkoła muzyczna TONY Podstawy Dźwięków oraz kilka lokali usługowych. Są plany na ponowne uruchomienie kursów pociągów.

Dworzec Wrocław Główny

Sala sesyjna, 1. piętro | ul. Piłsudskiego 105
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Dworzec Wrocław Główny wybudowano w latach 1855-1857 według projektu architekta królewskiego Wilhelma Grapowa. W budynku dworca mieściła się restauracja z przyległym mieszkaniem restauratora, poczekalnie III, II i I klasy oraz dla członków rodziny królewskiej. Na piętrze znajdowały się biura, dwa mieszkania dla zawiadowców, a także mieszkanie dyrektora kolei.

W miarę rozwoju miasta i transportu kolejowego wzrosło zapotrzebowanie na większą liczbę odprawianych pociągów. W latach 1899–1904 powstało pięć nowych peronów, a dworzec rozbudowano w stylu łączącym elementy historyzmu i secesji. Od 1947 roku w budynku dworca funkcjonowało ostatnie w Europie kino dworcowe. W ciągu ponad 60 lat niemalże całodobowych seansów, ekran przyciągnął miliony widzów.

Krokiem milowym w historii dworca Wrocław Główny był generalny remont w latach 2010-2012. Co ciekawe, podczas prac budowlanych odkryto tunel z początków XX wieku, którego nie było na żadnych planach.

Klub Transformator

ul. Tęczowa 57G
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Położona w postindustrialnym kompleksie budynków oficyna od XIX wieku była częścią zakładów: najpierw Neptun, a od początku XX wieku Fabryki Wodomierzy Breslauer Wassermesser-Fabrik AG. Po wojnie teren ten przekształcony został w Zakład Produkcji Urządzeń Automatyki.

Współcześnie budynki przy ul. Tęczowej wykorzystywane były m.in. jako siedziby sklepów i hurtowni. Od kilku lat w oficynie prężnie działa Transformator – klub taneczny i wieczorne miejsce spotkań. I to właśnie w jednej z sal Transformatora spotkamy się 20 sierpnia!

Pałac Schaffgotschów

ul. Tadeusza Kościuszki 34
Zobacz na mapie

Pałac Schaffgotschów we Wrocławiu przy ul. Kościuszki 34 – willa, wzniesiona w 1890 na polecenie Hansa Ulryka von Schaffgotscha (z tzw. górnośląskiej linii rodu Schaffgotschów) według projektu K. Heidenreicha w wyniku rozbudowy starszego obiektu – domu G. van Heesa, który znajdował się tu od 1862 roku.

W czasie oblężenia Festung Breslau budynek został uszkodzony. Po odbudowie wykorzystywany był do celów mieszkalnych. W roku 1956 miasto przekazało budynek Zrzeszeniu Studentów Polskich, które urządziło w nim kultowy klub studencki „Pałacyk”. W 1972 wybuchł tu pożar; przeprowadzony remont zakończył się w roku 1975 i od tego czasu budynek wykorzystywany był do różnych celów kulturalnych (znajdowało się tu m.in. kino, zlikwidowane w 2003) i rozrywkowych (dyskoteka, pub Samo Życie oraz klub bilardowo-snookerowy).

W 2012 roku nieruchomość trafiła w prywatne ręce, a w 2021 jej właścicielem ponownie została gmina Wrocław, która obecnie przygotowuje koncepcję zagospodarowania wnętrz.

Park Lesława Węgrzynowskiego

Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Park został urządzony w latach 60. XX wieku w miejscu zniszczonych w czasie wojny, a następnie rozebranych budynków szpitala i ewangelickiego kościoła św. Trójcy. Powstał w czynie społecznym, dzięki inicjatywie Ligi Ochrony Przyrody oraz pracującym przy jego budowie zespołowi, liczącemu około 2800 osób.

Na wniosek Wojskowej Izby Lekarskiej, patronem parku został Lesław Węgrzynowski – farmakolog, pionier walki z gruźlicą i przeciwdziałania tej chorobie w Polsce.

Plac Kościuszki

Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Reprezentacyjny plac położony na przecięciu ulic Tadeusza Kościuszki i Świdnickiej. W jego rejonie w 1318 roku powstał cmentarz przeznaczony dla ubogich i przyjezdnych. W 1795 roku na terenie cmentarza wzniesiono pomnik pruskiego generała, komendanta twierdzy Wrocław Friedricha Bogislava Von Tauentziena, co uznaje się za zaczątek powstania placu.

Pod koniec lat 40. XIX wieku wokół placu Kościuszki powstały kamienice o wysokim standardzie, a także obiekty usługowe – chociażby budynek ekskluzywnego hotelu Residenz, w którego miejscu w 1930 roku zbudowano dom towarowy firmy Wertheim (obecna Renoma), hotel Savoy czy gmach filii Banku Drezdeńskiego (później BZ WBK). Wymienione budynki jako jedyne ocalały z oblężenia Wrocławia w 1945 roku.

Po II wojnie światowej usunięto pomnik pruskiego generała i zastąpiono go kamieniem pamiątkowym ku czci Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne. Natomiast po transformacji systemowej w Polsce, otaczającemu kamień skwerowi nadano nazwę Skwer Solidarności Walczącej.

 

Retro Office House

wejście od ulicy Komandorskiej 1-3
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Ukończony w 2018 r. budynek to pierwsza zwarta zabudowa, zrealizowana w tym miejscu od lat powojennych. Wcześniej znajdowały się tutaj gęsto osadzone kamienice. Między nimi, pod koniec lat 20., stanęło kino Schauburg zaprojektowane przez Friedricha Lippa, które po wojnie reaktywowano pod szyldem Kina Śląsk – dzisiejszy Teatr Capitol.

Budynek jest własnością firmy Globalworth, będącej czołowym inwestorem sektora biurowego w Europie Środkowo-Wschodniej, dzięki wiodącej pozycji w Polsce i Rumunii. Firma buduje nieruchomości, nabywa je, a także bezpośrednio nimi zarządza, oferując nowoczesne przestrzenie biurowe dla firm.

Ekspresja betonu jako materiału strukturalnego, zaokrąglone narożniki oraz rytmiczna, modułowa artykulacja elewacji – pozornie współczesny biurowiec jest pełen odniesień do architektury Wrocławia z początku XX wieku.

dawna Wrocławska Drukarnia Naukowa PAN

ul. Joachima Lelewela 4
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

W czerwcu 1945 roku została powołana przez ówczesnego pełnomocnika rządu profesora Stanisława Kulczyńskiego drukarnia, która uzyskuje miano Drukarni Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej. Od początku swojego istnienia była bazą usług poligraficznych dla rodzącego się ośrodka naukowego i akademickiego we Wrocławiu. W 1957 roku drukarnia przyjęła nazwę Wrocławskiej Drukarni Naukowej, a główny profil jej produkcji to książka naukowa (m.in. specjalistyczne pozycje matematyczne, chemiczne, językoznawcze, słowniki).

Obecnie na terenie WDN funkcjonują biura i przeróżne zakłady, a my spotkamy się w Domowej Stolarni, która na potrzeby swojej działalności oraz prowadzenia warsztatów stolarskich zaadoptowała sale na parterze.

Wejście przez tunel od strony ulicy Lelewela.

Szkoła Tańca „No Limits”

ul. Tęczowa 25
Zobacz na mapie

Działająca od 2013 roku ,,No Limits”, znajduje się przy ulicy Tęczowej, w części dzielnicy przed wojną nazywanej „Siedmioma Łanami”. Szkoła Tańca mieści się w budynku spółdzielni Społem Tęcza, kontynuującej dobre tradycje ruchu spożywców w dobie obecnej gospodarki rynkowej.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13

pl. Muzealny 20
Wydarzenie przystosowane do osób z niepołnosprawnościami
Zobacz na mapie

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 został wybudowany w 1969 roku na gruzach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych. Warsztaty muzyczne, teatralne, ekonomiczne oraz filozoficzne są w podstawie programowej szkoły. Od wielu lat jej misją jest zachęcanie młodzieży do pobudzającego kreatywność rozwoju czytelniczego. W bibliotece szkolnej uczniowie biorą udział w projekcie „Czytanie na dywanie”, podczas którego głębiej docierają do świata przedstawionego różnorodnych utworów literackich, wymieniając się swoimi przemyśleniami.

To wszystko sprawia, że Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 okazuje się trafnym i naturalnym miejscem spotkania podczas tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury.